O NAS


Historia Naszego Domu rozpoczyna się od uroczystego otwarcia 3 lutego 2007 roku. Organem załozycielskim jest Starostwo Powiatowe w Krośnie Odrzańskim.

 

Dyrektorem Naszego Domu jest Pani Jolanta Papież.

 

W naszym Domu funkcjonujemy jak rodzina.

Nasza rodzina ma do swojej dyspozycji kuchnię, aneks wypoczynkowy, sypialnie. Poprzez stały dostęp do wyposażonej kuchni, pralni z pralką automatyczną dzieci mogą na codzień uczestniczyć we wszystkich pracach domowych. Wychowankowie w zależności od wieku i swoich możliwości pod nadzorem osób dorosłych wykonują wszystkie podstawowe prace domowe. Uczestniczą w przygotowywaniu posiłków, zakupach, praniu, sprzątaniu. W naszym Domu dzieci mają wpływ na układanie jadłospisów, wystroju wnętrz, organizacji czasu wolnego. Organizujemy okazjonalne uroczystości takie jak urodziny, imieniny, Komunia Święta. Nasza rodzina posiada własny klimat i własne tradycje - tworzymy środowisko o walorach wychowawczych, bliskie naturalnej rodzinie.

Głównym założeniem tego systemu jest stworzenie wychowankom warunków maksymalnie zbliżonych do tych, które panują w normalnej rodzinie. Dom Dziecka nie jest w stanie zastąpić środowiska rodzinnego, ale może i powinien stać się miejscem, w którym atmosfera i zasady życia będą wzorowane na atmosferze i relacjach istniejących w prawidłowo funkcjonującej rodzinie.

Dzieci mają swoich opiekunów, którzy kierują ich pracesem wychowania.

Powiatowy Dom Dziecka w Gubinie dysponuje także mieszkaniem usamodzielnień na terenie miasta Gubina, w którym może docelowo przebywać pięcioro wychowanków. Grupa usamodzielniajaca się tworzy własne gospodarstwo domowe. Wychowankowie mają większą swobodę ale również szerszy zakres odpowiedzialności. Funkcjonowanie grupy odbywa się pod czujnym okien wychowawców.

Obsługą administracyjno - ekonomiczną Domu zajmuje się Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych  Powiatu Krośnieńskiego w Gubinie.

Strona powstała przy wsparciu portalu www.domydziecka.org
Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich